V Festiwal Obywatela

Informacje

Cena

free

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Zapraszamy do Łodzi na V Festiwal Obywatela.
To jubileuszowe spotkanie z twórcami Obywatela i gośćmi zaproszonymi przez nich, poświęcone dyskusjom, wykładom
i pokazom filmowym.

Od początku chcieliśmy, żeby Obywatel był czymś więcej niż tylko gazeta. Naszą ideą było stworzenie forum, na którym mogłyby się spotykać i dyskutować osoby z różnych środowisk i wspólnie szukać konkretnych rozwiązań różnorakich problemów, znajdować inspirację
i sojuszników w walce o wspólne dobro. Bardzo chcieliśmy, żeby te spotkania mogły odbywać się nie tylko na papierze ? stąd pomysł na Festiwal Obywatela, podczas którego można poznać się i podyskutować twarzą w twarz. W tym roku odbędzie się on już po raz piąty.

Poszczególne punkty programu spotkania z zaproszonymi gośćmi (społecznikami, ludźmi polityki i kultury), debaty, projekcje trudno dostępnych filmów, mniej formalne spotkania wszystko to jest otwarte i bezpłatne dla każdego, a głosy w dyskusji są traktowane równoprawnie. Jeśli więc czujesz się przede wszystkim obywatelem,
a nie konsumentem czy członkiem jakiejś politycznej sekty, jeśli lubisz rozmawiać a nie szukać potwierdzenia swoich przekonań, jeśli potrafisz patrzeć dalej niż czubek swojego portfela, to niezależnie od tego, spod jakiego jesteś sztandaru, czekamy na Ciebie z niecierpliwością.

SOBOTA (20 PAŹDZIERNIKA)
1000 - 1100spotkanie dla współpracowników Obywatela
1100 - 1300debata: Aktywni obywatele w akcji ? Irena Sienkiewicz, Danuta Kowalczyk, Marian Zagórny i Grzegorz Groszyk, prowadzenie Michał Sobczyk
Danuta Kowalczyk prezes łódzkiego Stowarzyszenia Bezpieczna Autostrada, od prawie dziesięciu lat nagłaśnia przypadki łamania praw obywatelskich przy okazji budowy autostrady A1.
Grzegorz Groszyk jeden z animatorów oddolnych patroli obywatelskich, które przyczyniły się do znacznego ograniczenia przestępczości w Spychowie (woj. warmińsko-mazurskie).
Irena Sienkiewicz przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej, liderka obywatelskiego ruchu, który odważył się stawić czoło byłemu senatorowi Henrykowi Stokłosie i ogromnej rzeszy pracowników należących do niego zakładów, które zatruwają środowisko północnej Wielkopolski. Z zawodu nauczycielka.
Marian Zagórny działacz opozycji demokratycznej, m.in. Solidarności Rolników Indywidualnych. Organizator radykalnych protestów w obronie polskiego rolnictwa i konsumentów, m.in. akcji wysypywania przemycanego zboża. Za swoją działalność społeczną wielokrotnie sądzony, skazany także na karę więzienia. Założyciel i lider Związku Zawodowego Rolników Solidarni.
1330 - 1430Solidarność Walcząca czynny opór i jego skutki - Kornel Morawiecki
dr Kornel Morawiecki zasłużony działacz opozycji demokratycznej, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, podziemnej organizacji o radykalnie niepodległościowo-antykomunistycznym charakterze, która wyróżniała się m.in. prowadzeniem operacji wywiadowczych i kontrwywiadowczych przeciwko SB oraz wspomaganiem opozycji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w ZSRR. Z wykształcenia fizyk, obecnie pracuje naukowo.
1430 - 1530przerwa
1530 - 1730debata Drogi i bezdroża polskiej lewicy- Piotr Ikonowicz, Mateusz Piskorski i Jarosław Urbański, prowadzenie Remigiusz Okraska
Piotr Ikonowicz jeden z liderów partii Nowa Lewica, dziennikarz i tłumacz. W lewicową działalność społeczną zaangażowany od początku lat 80.; działał w opozycji, w 1987 r. pomagał reaktywować Polską Partię Socjalistyczną, z ramienia której już po 1989 r. był posłem. Organizator akcji w obronie praw pracowniczych i lokatorskich, a także praw pacjentów; za obronę ubogich przed eksmisją na bruk spotkały go liczne procesy sądowe.
Mateusz Piskorski działacz Samoobrony RP, członek Centralnego Zespołu Ekspertów oraz rzecznik prasowy tej partii. Z wykształcenia politolog, na Uniwersytecie Szczecińskim zajmuje się badaniami partii i systemów partyjnych oraz doktryn politycznych. Aktywnie działał w organizacjach pozarządowych, współorganizował także szereg protestów społecznych, m.in. przeciwko globalizacji i amerykańskim nalotom na Jugosławię.
Jarosław Urbański - socjolog i publicysta, działacz ruchów anarchistycznych i lewicowych. W latach 80. związany z opozycją demokratyczną (m.in. ruchem Wolność i Pokój). Obecnie działacz Federacji Anarchistycznej oraz jeden z liderów i założycieli radykalnego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.
1730 - 1745przerwa
1745 - 1915NATO na Bałkanach - i co z tego wynikło - prof. Marek Waldenberg
prof. dr hab. Marek Waldenberg - wybitny historyk związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Zajmuje się przede wszystkim badaniem historii doktryn politycznych i prawnych. Autor głośnej książki Rozbicie Jugosławii, w której rozprawił się z oficjalną, propagandową wersją przyczyn i przebiegu konfliktu bałkańskiego oraz opisał potworne konsekwencje interwencji militarnej NATO w tym regionie.
1915 - 1930przerwa
1930 - 2045Życie wymyka się spod kontroli - film Bertrama Verhaaga
Genetycznie modyfikowana bawełna w Indiach zrujnowała wielu lokalnych rolników; niektórzy z nich w akcie rozpaczy sprzedali swoje gospodarstwa, inni popełnili samobójstwo. Islandia zdecydowała się sprzedać całą pulę genów swojej populacji prywatnej firmie, która zamierza wykorzystać te dane dla zysku przemysłu farmaceutycznego oraz firm ubezpieczeniowych. Wśród naukowców jedynie garstka idealistów sprzeciwia się wielkiemu przemysłowi. Przeprowadzają oni niezależne badania nad wpływem transgenicznych roślin i zwierząt na środowisko oraz nasze zdrowie. Ich wyniki są bardzo niepokojące...
Bertram Verhaag - niemiecki reżyser i producent filmowy i telewizyjny. Nakręcił kilka głośnych dokumentów poświęconych ważnym tematom społecznym, jak mechanizmy powstawania dyskryminacji (Niebieskoocy) czy konsekwencje rozwoju energetyki jądrowej. Urodzony w Sosnowcu.
2130spotkanie integracyjne w pubie + koncert Ryszarda Borkowskiego, wykonującego piosenki z repertuaru Włodzimierza Wysockiego.

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« lipiec 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Wirtualny pilot, latam w FSX na vatsim polska.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.