Nowe szty zabytkowej willi

Informacje

Cena

Brak danych dotyczących ceny.

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Czerwone cegły tak typowe dla wielu łódzkich fabrycznych budowli zostały ukryte pod jasnym tynkiem. To sprawiło, że unikatowy niemal dwustuletni gmach należący dziś do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zyskał sławę jako Biała Fabryka. Dzięki inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 klasycystyczny budynek krok po kroku odzyskuje dawną świetność. Właśnie rozpoczęła się modernizacja charakterystycznej białej elewacji fabryki.

Renowacja najstarszego zabytkowego skrzydła CMWŁ rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Po zakończeniu tych najbardziej wymagających prac wewnątrz obiektu przyszła pora na odnowienie zachodniej, południowej i północnej elewacji zabytkowego kompleksu. Widoczne z ulicy Piotrkowskiej rusztowania oznaczają, że lada moment rozpoczną się tu prace, które potrwają prawdopodobnie ponad miesiąc. Rusztowania zostaną ustawione i starannie zabezpieczone w taki sposób, aby umożliwić pieszym swobodne poruszanie się chodnikiem.

Modernizacja elewacji to pracochłonny, wieloetapowy proces. Historyczna struktura fasady zabytkowej fabryki zostanie zachowana. – Pierwszym krokiem będzie mycie wysokociśnieniowe całej elewacji, które ma na celu usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, zwłaszcza z tlenku miedzi, czyli patyny. Kolejny etap to odkrywanie pęknięć, rys i odkuwanie elementów słabych, łuszczących się czy tzw. głuchych. Następnie po ponownym myciu, które oczyści elewację z pyłu, i gruntowaniu nastąpi naprawa uszkodzonych elementów, uzupełnienie szczelin. Kolejną czynnością będzie nałożenie tynku elewacyjnego oraz zagruntowanie preparatem hydrofobowym, który wyrówna chłonność podłoża i nada mu odpowiednią strukturę. Na koniec przyjdzie farba elewacyjna krzemianowa – tłumaczy Aneta Makohon, kierownik budowy jednej z firm prowadzących prace w CMWŁ. Całość będzie nadzorowana przez konserwatora zabytków.

Kiedy najstarsze skrzydło CMWŁ przejdzie kompleksową modernizację, w jego nowoczesnych wnętrzach zaprezentowana zostanie nowa wystawa stała poświęcona rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia będą dla niej surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a tajniki ich obróbki odsłoni interaktywne eksperymentatorium. Na jednym z pięter prezentowane będą także historyczne wystawy czasowe.

Modernizacja fasady Białej Fabryki to tylko część prac, które odbywają się w ramach projektu pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Otrzymał on dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« lipiec 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Wirtualny pilot, latam w FSX na vatsim polska.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.