Wystawa „Świadomość siebie. Zapiski emigranta”

Informacje

Cena

wstęp wolny.

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

„Świadomość siebie. Zapiski emigranta” - wystawa przygotowana w 100. rocznicę urodzin pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Ekspozycja prezentowana do 30 marca 2019 r. w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi została przygotowana w 100. rocznicę urodzin pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Gustaw Herling-Grudziński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury emigracyjnej. Pisarz i publicysta, więzień sowieckich łagrów, uczestnik Bitwy pod Monte Ciasno, współtwórca paryskiej „Kultury” i Radia Wolna Europa. Człowiek wielkiego intelektu, moralista, wierny określonym zasadom etycznym i politycznym. Bezkompromisowy kronikarz otaczającej go rzeczywistości, stawiający opór nicości, totalitaryzmom i złu.

Punktem wyjścia i inspiracją dla autorek wystawy stały się słowa pisarza, owe zapiski emigranta, które oscylują wokół pojęć i ideałów, które Herling-Grudziński uważał za istotne: prawda, wierność, wolność, nadzieja czy wiara.

Na wystawie prezentowane są publikacje Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – opowiadania, eseje, powieści oraz wybór literatury krytyczno-literackiej o twórczości pisarza.

Ciekawym uzupełnieniem są wydawnictwa drugiego obiegu, czyli książki wydane w czasach PRL-u, poza cenzurą, w których publikowano twórczość pisarza oraz emigracyjne czasopisma („Kultura”, „Wiadomości Literackie”), z którymi współpracował pisarz.

Wystawa „Świadomość siebie. Zapiski emigranta” prezentowana jest w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Łódź, ul. Gdańska 100/102 od 8 marca do 30 marca 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy!

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« lipiec 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Partnerzy

Podpowiadamy

RobieStrony, czym jest latanie w FSX na sieci vatsim.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.