Wystawa „Świadomość siebie. Zapiski emigranta”

Informacje

Cena

wstęp wolny.

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

„Świadomość siebie. Zapiski emigranta” - wystawa przygotowana w 100. rocznicę urodzin pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Ekspozycja prezentowana do 30 marca 2019 r. w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi została przygotowana w 100. rocznicę urodzin pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Gustaw Herling-Grudziński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury emigracyjnej. Pisarz i publicysta, więzień sowieckich łagrów, uczestnik Bitwy pod Monte Ciasno, współtwórca paryskiej „Kultury” i Radia Wolna Europa. Człowiek wielkiego intelektu, moralista, wierny określonym zasadom etycznym i politycznym. Bezkompromisowy kronikarz otaczającej go rzeczywistości, stawiający opór nicości, totalitaryzmom i złu.

Punktem wyjścia i inspiracją dla autorek wystawy stały się słowa pisarza, owe zapiski emigranta, które oscylują wokół pojęć i ideałów, które Herling-Grudziński uważał za istotne: prawda, wierność, wolność, nadzieja czy wiara.

Na wystawie prezentowane są publikacje Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – opowiadania, eseje, powieści oraz wybór literatury krytyczno-literackiej o twórczości pisarza.

Ciekawym uzupełnieniem są wydawnictwa drugiego obiegu, czyli książki wydane w czasach PRL-u, poza cenzurą, w których publikowano twórczość pisarza oraz emigracyjne czasopisma („Kultura”, „Wiadomości Literackie”), z którymi współpracował pisarz.

Wystawa „Świadomość siebie. Zapiski emigranta” prezentowana jest w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Łódź, ul. Gdańska 100/102 od 8 marca do 30 marca 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy!

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« sierpień 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Samoloty, dodatki do fsx. Loty na vatsim.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.