„Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” – spotkanie z dr Justyną Biernat

Informacje

Cena

Wstęp wolny!

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102) zaprasza 26 marca 2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie z dr Justyną Biernat, autorką opracowania naukowego książki „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” (Wyd. Fundacja Pasaże Pamięci).

Wzorcowe opracowanie listów Izraela Aljuhe Orenbacha do Edith Blau zasługuje ze wszech miar na publikację. Oprócz merytorycznego wstępu, zwracają uwagę obszerne przypisy – rezultat wieloletniej kwerendy edytorki, której udało się zidentyfikować nie tylko rodzinę i przyjaciół Lutka, ale także wielu żydowskich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Na szczególne podkreślenie zasługują ilustracje: fotografie Bydgoszczy i Tomaszowa, fotograficzne wizerunki członków rodziny Orenbachów oraz Blauów, reprodukcje karykatur autorstwa Lutka. Tak oto otrzymujemy niezmiernie cenne świadectwo wielokulturowego Tomaszowa Mazowieckiego.

z recenzji prof. dr hab. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej

Ten niezwykły zbiór listów Justyna Biernat wprowadza po raz pierwszy do obiegu czytelniczego, dając historykom Zagłady bardzo ważny materiał źródłowy, a czytelnikom zainteresowanym losem Żydów podczas wojny, przede wszystkim ich życiem prywatnym, uczuciowym, ofiarowując piękną księgę o miłości, wierności i utracie. Opracowanie edytorskie jest bardzo staranne, teksty pieczołowicie odczytane i opatrzone objaśniającymi przypisami, które szczęśliwie nie są nadmiernie rozbudowane i pozwalają czytelnikowi na płynną lekturę, nie tracąc nic z niezbędnej funkcji informacyjnej o realiach historycznych i osobach występujących w korespondencji.

z recenzji prof. dra hab. Jacka Leociaka

Dr Justyna Biernat – urodzona w Tomaszowie Mazowieckim, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Zakład Historii i Teorii Teatru). Tytuł doktora nauk humanistycznych z wyróżnieniem obroniła w 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego część swojego doktoratu realizowała na Uniwersytecie w Oksfordzie. Jest absolwentką teatrologii i filologii klasycznej UJ. Zajmuje się pedagogiką teatru, realizując projekty edukacyjno-artystyczne poświęcone wielokulturowej historii Tomaszowa.
* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« sierpień 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Samoloty, dodatki do fsx. Loty na vatsim.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.