„Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” – spotkanie z dr Justyną Biernat

Informacje

Cena

Wstęp wolny!

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102) zaprasza 26 marca 2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie z dr Justyną Biernat, autorką opracowania naukowego książki „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” (Wyd. Fundacja Pasaże Pamięci).

Wzorcowe opracowanie listów Izraela Aljuhe Orenbacha do Edith Blau zasługuje ze wszech miar na publikację. Oprócz merytorycznego wstępu, zwracają uwagę obszerne przypisy – rezultat wieloletniej kwerendy edytorki, której udało się zidentyfikować nie tylko rodzinę i przyjaciół Lutka, ale także wielu żydowskich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Na szczególne podkreślenie zasługują ilustracje: fotografie Bydgoszczy i Tomaszowa, fotograficzne wizerunki członków rodziny Orenbachów oraz Blauów, reprodukcje karykatur autorstwa Lutka. Tak oto otrzymujemy niezmiernie cenne świadectwo wielokulturowego Tomaszowa Mazowieckiego.

z recenzji prof. dr hab. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej

Ten niezwykły zbiór listów Justyna Biernat wprowadza po raz pierwszy do obiegu czytelniczego, dając historykom Zagłady bardzo ważny materiał źródłowy, a czytelnikom zainteresowanym losem Żydów podczas wojny, przede wszystkim ich życiem prywatnym, uczuciowym, ofiarowując piękną księgę o miłości, wierności i utracie. Opracowanie edytorskie jest bardzo staranne, teksty pieczołowicie odczytane i opatrzone objaśniającymi przypisami, które szczęśliwie nie są nadmiernie rozbudowane i pozwalają czytelnikowi na płynną lekturę, nie tracąc nic z niezbędnej funkcji informacyjnej o realiach historycznych i osobach występujących w korespondencji.

z recenzji prof. dra hab. Jacka Leociaka

Dr Justyna Biernat – urodzona w Tomaszowie Mazowieckim, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Zakład Historii i Teorii Teatru). Tytuł doktora nauk humanistycznych z wyróżnieniem obroniła w 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego część swojego doktoratu realizowała na Uniwersytecie w Oksfordzie. Jest absolwentką teatrologii i filologii klasycznej UJ. Zajmuje się pedagogiką teatru, realizując projekty edukacyjno-artystyczne poświęcone wielokulturowej historii Tomaszowa.
* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« sierpień 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Wirtualny pilot, latam w FSX na vatsim polska.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.