Ensamble Alta Średniowieczna muzyka taneczna

Informacje

Cena

bezpłatnie

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Średniowieczna muzyka taneczna
Koncert w ramach Międzynarodowej Konferencji „Modalność w muzyce”

Taneczną muzykę średniowiecza z terenów Włoch i Francji, podczas koncertu w ramach Międzynarodowej Konferencji „Modalność w muzyce”, prezentować będzie zespół muzyki dawnej Ensemble Alta. Kilka estampi, saltarella i trotto zabrzmią w wykonaniu Agnieszki Obst-Chwały, Tomasza Dobrzańskiego i Pawła Iwaszkiewicza. Instrumentarium wykorzystywane przez artystów z zespołu Alta, to: fidel, flet jednoręczny, bęben, szałamaja i dudy. Koncert odbędzie się 6 marca (środa) o godzinie 19.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi, przy al. 1 Maja 4. Wstęp wolny.

Podczas koncertu zabrzmią francuskie i włoskie tańce ze średniowiecznych manuskryptów zachowanych w Paryżu i Londynie. Jako pierwsze publiczność usłyszy cztery estampie – popularne od XII do XIV wieku francuskie tańce, pochodzące z manuskryptu Chansonnier du Roi, czyli „śpiewnik króla”. Księga zawiera ponad 600 utworów trubadurów i truwerów, grywanych w XIII wieku. Następnie zabrzmią włoskie tańce, pochodzące z księgi spisanej na przełomie wieków XIV i XV. Jakkolwiek manuskrypt zawiera ballady i madrygały słynnych twórców włoskiego średniowiecza, tj.: Jacopo da Bologna, Francesco Landini czy Giovanni da Cascia, artyści zespołu Alta wybrali do wykonania anonimowe tańce: estampie, salterella i trotto.

Zespół Alta tworzą instrumentaliści z Warszawy i Wrocławia, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej oraz folkowej. Skrzypaczka i fidelistka Agnieszka Obst-Chwała jest założycielem i członkiem wielu zespołów, zarówno instrumentalnych, jak i tańca historycznego. Występuje także z zespołami folkowymi. Tomasz Dobrzański jest multiinstrumentalistą – gra na średniowiecznych instrumentach szarpanych, szałamajach, dudach i fletach jednoręcznych. Ponadto sam rekonstruuje dawne instrumenty muzyczne. Paweł Iwaszkiewicz grę na flecie podłużnym i poprzecznym studiował w Jerozolimie. Jest współpracownikiem licznych zespołów muzyki dawnej i tradycyjnej, z którymi nagrał ponad 30 płyt. Jego płyta Cantigas de Santa Maria nagrana wspólnie z Maciejem Maleńczukiem otrzymała status Złotej Płyty. Wykonuje także repertuar współczesny i tradycyjny na fletach poprzecznych, szałamajach, dudach i dulcianach. Obok działalności artystycznej instrumentaliści z zespołu Alta zajmują się popularyzowaniem muzyki dawnej i dydaktyką.


więcej informacji:
www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/marzec-2019/153667-ensemble-alta-francuska-i-wloska-muzyka-taneczna-xiii-i-xiv-wieku" target="_blank" rel="nofollow">http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/marzec-2019/153667-ensemble-alta-francuska-i-wloska-muzyka-taneczna-xiii-i-xiv-wieku

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« lipiec 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Wirtualny pilot, latam w FSX na vatsim polska.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.