Historia clubbingu i kostiumy filmowe na wystawie w Porcie Łódź

Informacje

Cena

Brak danych dotyczących ceny.

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Wystawy kulturalne nawiązujące do historii muzyki i filmu to już tradycja w Porcie Łódź. Tym razem Centrum zaprasza na niezwykłą podróż w czasie do epoki PRL i pierwszych płyt stworzonych na potrzeby klubów muzycznych. Druga wystawa to efekt kontynuacji współpracy z Łódzkim Centrum Filmowym, które cyklicznie prezentuje w Porcie Łódź swoje bogate zbiory pięknych kostiumów filmowych. Obie wystawy znajdują się w alejce przy strefie restauracyjnej i oglądać można je bezpłatnie.
Od szelaku do płyt kompaktowych
Kolejna odsłona wystawy audio w Porcie Łódź to historia płyty w kontekście rozwijającego się clubbingu. Na wystawie zobaczymy zatem pierwsze płyty szelakowe, stworzone w XIX wieku przez Emila Berlinera, który dzięki zastosowaniu tego materiału w produkcji płyt, przyczynił się do znacznego zmniejszenia szumów podczas odtwarzania muzyki. Następnie przeniesiemy się do I połowy XX wieku, kiedy to amerykańska wytwórnia RCA Records wprowadziła do płyt– vinyl. Lepsze właściwości mechaniczne od szelaku spowodowały, że vinyl stał się od tej pory głównym materiałem, z którego tworzone były płyty. W Polsce przez długi czas królowały płyty pocztówkowe oraz kolorowe vinyle, które były dodatkową atrakcją dla kolekcjonerów, ponieważ barwy tradycyjnych krążków nie zawsze odpowiadały bezpośrednio okładce albumu. W latach 80 – tych płyty winylowe zostały ostatecznie zdetronizowane przez wchodzące szturmem na rynek płyty kompaktowe i pojawienie się odtwarzaczy Compact Disc. Wystawa w Porcie Łódź przedstawia kolekcję pierwszych na świecie odtwarzaczy CD, które wykreowały świat klubów i dyskotek dzięki regulacji obrotów, posiadaniu szybkiego start i pętli. Prezentowane zbiory to część kolekcji łódzkiego DJ DoubleU – legendy klubów i festiwali, który wykorzystywał przedstawione urządzenia i płyty od początku lat 90 - tych m. in. w Klubie Muzycznym Studio - pierwszym łódzkim klubie na światowym poziomie. Dla kontrastu na wystawie zobaczyć można także pierwsze sprzęty domowego hi-fi z czasów PRL.
Świat Pana Kleksa i kostium Jerzego Stuhra
„Podróże Pana Kleksa” z 1986 roku w reżyserii Krzysztofa Gadowskiego, „Deja vu” z 1989 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego – to tylko wybrane przykłady produkcji, z których kostiumy można zobaczyć na najnowszej wystawie w Porcie Łódź. Prezentowane stroje inspirowane są filmami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi i należą do bogatych zbiorów Łódzkiego Centrum Filmowego. Część kostiumów, przedstawionych na wystawie pochodzi z konkretnego filmu, inne stanowią inspirację do wybranych produkcji. Wielką gratką dla wszystkich kinomanów z pewnością jest oryginalny kostium, w którym występował sam Jerzy Stuhr w filmowym hicie „Deja vu”.

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« sierpień 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Partnerzy

Podpowiadamy

RobieStrony, czym jest latanie w FSX na sieci vatsim.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.