Wojewodowie łódzcy 1919-2019 - Wystawa przygotowana z okazji stulecia powstania województwa łódzkiego

Informacje

Cena

Wstęp wolny!

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości władze musiały poradzić sobie z nie lada wyzwaniem, jakim było ustanowienie nowego podziału terytorialnego państwa.

Na mocy ustawy z 2 sierpnia 1919 r. z terenów dawnego Królestwa Polskiego wydzielono 5 województw; wśród nich znalazło się województwo łódzkie. Ponad 20 tys. km2 powierzchni obejmowało wschodnią część obecnego województwa wielkopolskiego z Kaliszem i Koninem oraz południową i centralną część obecnego terytorium regionu łódzkiego.

Od tamtej pory województwo łódzkie przeszło liczne reorganizacje administracyjne, które pociągały za sobą nie tylko zmiany wielkości Łódzkiego, ale także przekształcenia dotyczące władz województwa. Wojewodowie, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, prezydenci z uprawnieniami wojewody – nazwy osób reprezentujących województwo łódzkie zmieniały się z biegiem lat, ale nieodmiennie ich zadaniem było sprawne zarządzanie regionem. Funkcję tę sprawowały różne osoby – z niejednakowym wykształceniem, doświadczeniem, z innymi poglądami. Przez 100 lat istnienia województwa na jego czele stało 27 urzędników. Z okazji rocznicy utworzenia województwa pragniemy przedstawić Państwu ich sylwetki.

Chcemy przybliżyć postaci wojewodów – pokazać ich nie tylko jako funkcjonariuszy państwowych, ale także jako zwykłych ludzi, którzy mieli i mają swoje pasje i zainteresowania. Mamy nadzieję, że liczne fotografie, pocztówki, książki, wycinki prasowe, a także broszura z biogramami prezentowanych urzędników, ukażą Państwu różne oblicza władzy województwa łódzkiego.

Wystawę przygotowaną przez Dział Zbiorów Regionalnych mogą Państwo obejrzeć w holu głównym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102 do końca lutego br.

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« sierpień 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Kanał o FSX, płatne i darmowe fsx dodatki.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.