Wystawa „Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek w II Rzeczypospolitej”

Informacje

Cena

wstęp wolny

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Wystawa „Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek w II Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Dział Informacji Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. M. J. Piłsudskiego zapewne doskonale wprowadzi Państwa w klimat zimowych wakacji, przybliżając sposoby i formy spędzania zimowych ferii w Polsce okresu międzywojennego.

Ekspozycja przypomina słynne zimowe kurorty II Rzeczypospolitej, do których wybierali się wielbiciele zimowych szaleństw. Do ważniejszych zimowych kurortów czasów II RP należały – Worochta i Jaremcze leżące w paśmie Karpat Wschodnich na terenie dzisiejszej Ukrainy (wówczas województwo stanisławowskie, powiat nadwórniański) i oczywiście Zakopane i Krynica Górska. Jak trafnie stwierdza Robert Gawkowski w książce „Wypoczynek w II Rzeczpospolitej : kurorty, rekreacja, zabawa” trzy miłości międzywojennej Polski „to podobno narty, dancingi i brydż. Ludzie potrafili się bawić w kilku wagonach sunących przez górski krajobraz. Znali doskonale szlaki narciarskie Polski. II RP pokochała narty. Szukano wymówek do wyjazdów i zmieniano dla nich tryb życia. Z ust lekarzy międzywojnia można było usłyszeć, że osiem dni urlopu zimowego jest równe trzydziestu dniom letniego. Podobno chłodne powietrze dobrze działało na układ nerwowy, wpływało korzystnie na układy oddechowy i krwionośny oraz przemianę materii. Z kolei ruch na łyżwach czy nartach miał wzmacniać kości i więzadła.” Wystawa przypomina takie zapomniane obecnie atrakcje turystyczne jak pociągi narciarskie, zorganizowane rajdy narciarskie dla indywidualnych i niedoświadczonych turystów, zimowe rajdy samochodowe i oczywiście mistrzostwa w hokeju na lodzie w Krynicy Górskiej czy skokach narciarskich w Zakopanem i Worochcie.

Na ekspozycji prezentowane są czasopisma turystyczne i sportowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego : „Turystyka: biuletyn Polskiego Biura Podróży \\\"Orbis\\\"”, „Raz Dwa Trzy: ilustrowany kuryer sportowy”, „Stadjon: ilustrowany tygodnik sportowy poświęcony sprawom sportu i przysposobienia wojskowego” oraz „Światowid: ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalny”, który miał formę kroniki tygodniowej, a każdy numer pisma ilustrowany był kilkudziesięcioma czarno-białymi i kolorowymi fotografiami wykonywanymi przez czołowych fotografików prasowych dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto oglądając wystawę można zobaczyć piękne plakaty, pocztówki, zdjęcia oraz kopie reklam prasowych z lat 20 i 30 XX wieku.

Niezwykłą ciekawostką wystawy są drewniane narty z lat 30-tych XX wieku.

Mamy nadzieję, że nasza ekspozycja sprawi, że poczujecie Państwo tchnienie i pasję zimowych rozrywek II Rzeczypospolitej.

Wystawa prezentowana jest w holu wystawowym

Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego,

Łódź, ul. Gdańska 100/102

od 8 do 31 stycznia 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy!

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« lipiec 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Partnerzy

Podpowiadamy

Samoloty, dodatki do fsx. Loty na vatsim.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.