Wystawa „Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek w II Rzeczypospolitej”

Informacje

Cena

wstęp wolny

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Wystawa „Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek w II Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Dział Informacji Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. M. J. Piłsudskiego zapewne doskonale wprowadzi Państwa w klimat zimowych wakacji, przybliżając sposoby i formy spędzania zimowych ferii w Polsce okresu międzywojennego.

Ekspozycja przypomina słynne zimowe kurorty II Rzeczypospolitej, do których wybierali się wielbiciele zimowych szaleństw. Do ważniejszych zimowych kurortów czasów II RP należały – Worochta i Jaremcze leżące w paśmie Karpat Wschodnich na terenie dzisiejszej Ukrainy (wówczas województwo stanisławowskie, powiat nadwórniański) i oczywiście Zakopane i Krynica Górska. Jak trafnie stwierdza Robert Gawkowski w książce „Wypoczynek w II Rzeczpospolitej : kurorty, rekreacja, zabawa” trzy miłości międzywojennej Polski „to podobno narty, dancingi i brydż. Ludzie potrafili się bawić w kilku wagonach sunących przez górski krajobraz. Znali doskonale szlaki narciarskie Polski. II RP pokochała narty. Szukano wymówek do wyjazdów i zmieniano dla nich tryb życia. Z ust lekarzy międzywojnia można było usłyszeć, że osiem dni urlopu zimowego jest równe trzydziestu dniom letniego. Podobno chłodne powietrze dobrze działało na układ nerwowy, wpływało korzystnie na układy oddechowy i krwionośny oraz przemianę materii. Z kolei ruch na łyżwach czy nartach miał wzmacniać kości i więzadła.” Wystawa przypomina takie zapomniane obecnie atrakcje turystyczne jak pociągi narciarskie, zorganizowane rajdy narciarskie dla indywidualnych i niedoświadczonych turystów, zimowe rajdy samochodowe i oczywiście mistrzostwa w hokeju na lodzie w Krynicy Górskiej czy skokach narciarskich w Zakopanem i Worochcie.

Na ekspozycji prezentowane są czasopisma turystyczne i sportowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego : „Turystyka: biuletyn Polskiego Biura Podróży \\\"Orbis\\\"”, „Raz Dwa Trzy: ilustrowany kuryer sportowy”, „Stadjon: ilustrowany tygodnik sportowy poświęcony sprawom sportu i przysposobienia wojskowego” oraz „Światowid: ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalny”, który miał formę kroniki tygodniowej, a każdy numer pisma ilustrowany był kilkudziesięcioma czarno-białymi i kolorowymi fotografiami wykonywanymi przez czołowych fotografików prasowych dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto oglądając wystawę można zobaczyć piękne plakaty, pocztówki, zdjęcia oraz kopie reklam prasowych z lat 20 i 30 XX wieku.

Niezwykłą ciekawostką wystawy są drewniane narty z lat 30-tych XX wieku.

Mamy nadzieję, że nasza ekspozycja sprawi, że poczujecie Państwo tchnienie i pasję zimowych rozrywek II Rzeczypospolitej.

Wystawa prezentowana jest w holu wystawowym

Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego,

Łódź, ul. Gdańska 100/102

od 8 do 31 stycznia 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy!

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

« czerwiec 2019 »
pn wt śr czw pt sb nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Partnerzy

Podpowiadamy

Wirtualny pilot, latam w FSX na vatsim polska.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.