Bohaterowie tamtych dni. Droga przez Pruszków

Informacje

Cena

Wstęp wolny

DojazdNowość

Kliknij aby sprawdzić jak dojechać z dowolnego miejsca w Łodzi, taksówką, tramwajem lub autobusem.

Opis

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza 2 października 2018 r. o godz. 13.00 na spotkanie BOHATEROWIE TAMTYCH DNI. DROGA PRZEZ PRUSZKÓW, podczas którego ukazany zostanie obraz Powstania Warszawskiego i jego tragicznego zakończenia w Pruszkowie, w obozie przejściowym „Dulag 121”, poprzez historię czterech osób:

Marii Kwaśniewskiej – mistrzyni olimpiady z Berlina (1936), która mimo wspaniałej kariery rzuca sport i w 1939 roku wraca bronić Warszawy a potem uczestniczy w ruchu oporu. Po upadku Powstania Warszawskiego, wykorzystując fotografie z olimpiady, na której jest z Adolfem Hitlerem podejmuje akcję wyprowadzenia więźniów z izby chorych z obozu w Pruszkowie (Dulag 121)

Joanny Modrzejewskiej – ośmioletniej dziewczynki, która nie potrafi zrozumieć jeszcze, co się dzieje, ale w obozie (Dulag 121) walczy by nie rozdzielano ją z matką.

Stanisława Średzińskiego – młodego akowca, który studiując tajnie medycynę i pracując w Kolumnie Sanitarnej Generalnej Guberni wspomaga partyzantów i organizuje w swoim domu tajny punkt sanitarny dla przyszłego powstania. Po jego upadku wraz z rodzina znajduje się w obozie w Pruszkowie a dalej trafia do Mauthausen. Kobiety z jego rodziny do Ravensbruck.

Andrzeja Z. Zimowskiego – dwunastoletniego chłopca próbującego pomagać powstańcom pognanego z rodzina do Dulagu 121 a potem do niewolniczej pracy w gospodarstwie rolnym.

W programie:

Emisja filmu „Droga przez Pruszków” - reż. Stanisław A. Średziński
Spotkanie z Joanną Modrzejewską, Andrzejem Z. Zimowskim oraz reżyserem filmu Stanisławem A. Średzińskim

Organizatorem projektu BOHATEROWIE TAMTYCH DNI. DROGA PRZEZ PRUSZKÓW jest Fundacja KAMENA Łódź Stanisław Andrzej Średziński. Projekt wsparty jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

* DziejeSie.pl nie odpowiada za różnicę publikowanych informacji ze stanem faktycznym

Na imprezie będą

Brak uczestników


Komentarze

  • Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany w serwisie. Zarejestruj się teraz.


Komentarze na Facebook.com

Na mapie

Zdjęcia

Zdjęcie

Zobacz wszystkie

Znajdź na stronie

Dodaj informację

Kalendarz

Partnerzy

Podpowiadamy

Samoloty, dodatki do fsx. Loty na vatsim.

Tani parking lublinek darmowy dojazd do lotniska

Reklama

Jeżeli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy w serwisie, prosimy o napisanie do nas na adres reklama@dziejesie.pl.